Informácie

Kovanie

140 ROKOV SKÚSENOSTI Kovanie – celoobvodové od nemeckého výrobcu s označením Siegenia AUBI. Spĺňa všetky najnáročnejšie štandardné ale aj nadštandartné požiadavky s peknou chrómovou povrchovou úpravou. Celoobvodové kovanie dokonale pritláča krídlo k rámu. Otváranie, sklápanie i ovládanie mikroventilácie je umožnené jednou polohovacou kľučkou.

TESNENIE

Dvojité celoobvodové tesnenie tvorí nepriepustnú bariéru voči hluku a úniku tepla. Pre zlepšenie estetického vzhľadu ho dolaďujeme farebnými odtieňmi. Okná vybavené izolačným dojsklom alebo trojsklom a dvojitým tesnením zabezpečujú minimálny únik tepla a tým sa trvale znížia prevádzkové náklady na vykurovanie.

Povrchová úprava a farebné prevedenie

Základným cieľom povrchovej úpravy je ochrana dreva pred poveternostnými vplyvmi, prenikaním vlhkosti a ochrana pred slnečným žiarením (UV žiarením). Povrchovú úpravu okien v minulosti zabezpečovali maliari a vykonávala sa priamo na stavbách. Pozostávala najmä z náteru (napustenia) ľanovou fermežou. Do 60. rokov minulého storočia sa najčastejšie používali biele pigmenty (zinková, olovená, respektíve titánová bieloba). V 70. rokov sa začali používať lazúrovacie nátery. Koncom dekády sa na základe výskumov v Inštitúte pre techniku okien (SRN) v Rosenheime zistilo, že na zlepšenie objemovej stálosti drevených okien je najvhodnejšia kombinácia nefilmotvornej impregnácie a filmotvornej hrubovrstvovej lazúry.

Takáto komplexná starostlivosť sa už nemohla realizovať na stavbe, preto výrobcovia začali ponúkať okná s celkovou povrchovou úpravou. Povrchová úprava okien v súčasnosti sa skladá z troch vrstiev: Namáčací základ (nefilmotvorná impregnácia) Táto vrstva buď priamo, alebo nepriamo súvisí s povrchovou úpravou. Viaže sa priamo na drevo a obsahuje aj ochranné látky, ktoré chránia drevo pred biologickými škodcami (huby, plesne, škodcovia). Pomáha tiež drevu lepšie odolávať UV žiareniu. Najčastejšie sa nanáša máčaním.

Intermédio (lazúra – ochrana proti vlhkosti)

Druhá vrstva vytvára základnú ochranu dreva proti vonkajšej vlhkosti. Jeho konzistencia dovoľuje jeho nanášanie máčaním alebo polievaním. Takýmto spôsobom nanášania sa dostane do celej konštrukcie okna (spoje, rohy atď.). Lazúrovacia vrstva v podstate chráni drevo okna po celom obvode zo strany vonkajšieho prostredia.

Hrubovrstvová lazúra

Chráni drevo pred vonkajšou vlhkosťou a rovnako aj pred mechanickým poškodením (napríklad krupobitie). Musí byť elastická, aby odolávala aj malým rozmerovým zmenám, ku ktorým v dreve dochádza pri zmene vlhkosti. Niektoré zahraničné firmy prišli na trh s povrchovou úpravou, ktorá spočíva v oblepení vonkajšej strany okennej konštrukcie plastovou fóliou. Pri tomto spôsobe povrchovej úpravy odpadá mokrý proces pri výrobe okna, ako aj čakanie na vyschnutie povrchovej úpravy. Tieto fólie sú však paronepriepustné, čo môže spôsobiť hromadenie vlhkosti v dreve a prípadné aj jeho objemové zmeny, a to môže viesť k deformáciám na okne.

Farba okien

Drevo na rozdiel od plastu nevytvára elektrostatický náboj nepriťahuje nečistoty ktoré agresívne pôsobia na povrchovú úpravu. S použitím moderných ekologických náterových hmôt sa životnosť povrchovej úpravy oproti klasickým náterom niekoľkonásobne predlžila. V praktických neobmedzených farebných možnostiach povrchovej úpravy si príde na svoje aj ten najnáročnejší spotrebiteľ.

Súčasná povrchová úprava drevených okien disponuje vysokou kvalitou a dlhou životnosťou. Realizuje sa systémom vodouriediteľných hrubovrstvých lazúr. Po vybrúsení sa okenné rámy a krídla máčajú v impregnačnom tónovacom základe. Tento základ sa vpíja do štruktúry dreva a svojim zložením ho chráni pred drevokaznými hubami a hmyzom. Zároveň vytvorí podklad pre lepšiu adhéziu (priľnavosť) ďalšej vrstvy. Okenné rámy a krídla sa následne 2x striekajú hrubovrstvými lazúrami v predpísanom množstve. Do kritických miest priznaných spojov sa pred nástrekom vtláčajú špeciálne tmely, aby nenasávali nežiadúcu vlhkosť z exteriéru. Takáto povrchová úprava je odolná voči vlhkosti, UV žiareniu a iným poveternostným vplyvom.