Drevo

Potrebujete pomoc s výberom dreva ?
Teoreticky sa dá okno vyrobiť z akejkoľvek dreviny, ale nie všetky dreviny sú na takéto použitie vhodné. Preto sa drevené okná z eurohranolov vyrábajú predovšetkým z ihličnatých drevín smreku a borovice. Z listnatých drevín je to najčastejšie dub a z exotických drevín sa používa meranti. Vhodná drevina na výrobu okien je smrek, pretože má vzhľadom na svoju hmotnosť dobré pevnostné vlastnosti a je aj výborný izolant. Meranti sa svojou stavbou dosť podobá smreku, má hustejšiu a kompaktnejšiu štruktúru, a to pre podmienky, v ktorých rastie (Malajzia, Indonézia a inde). V krajinách, kde sa nestriedajú ročné obdobia s výraznými teplotnými rozdielmi, v porovnaní s našimi zemepisnými šírkami, nie je ani drevo poznačené týmito výkyvmi. Dub má zo spomínaných drevín najvyššiu pevnosť a aj životnosť, ale rovnako aj najvyššiu cenu, no slabšie tepelno-izolačné vlastnosti. Preto v porovnaní s ostatnými má cenové prvenstvo smrek, pretože meranti sa musí dovážať, čo jeho cenu v porovnaní so smrekom dvíha.Doporučujeme jednoznačne stáročiami overenú drevinu smrek pre jej dostupnosť, cenovú výhodnosť a vynikajúce tepelno izolačné vlastnosti. Dať si vyrobiť okná z tejto dreviny je určite nie chybou, skôr výhodou. Drevo je jeden z najzdravších materiálov, ktoré pozitívne pôsobí na pohodu človeka a vytvára príjemnú atmosféru, nehovoriac o jeho úžitkovej a estetickej pohode. Drevo je pružné, schopné odolávať ťahu a tlaku, má však aj vynikajúce izolačné vlastnosti.

Drevo prežíva momentálne renesanciu svojho uplatnenia a najlepšie časy má ešte len pred sebou. Okná a dvere z dreva sú vynikajúcim rozhodnutím, s nádherným detailom na Vašom obydlí. Aká je údržba drevených okien? Pri bežnom čistení okien je potrebné exteriérovú stranu napustiť špeciálnym nezapáchajúcim prípravkom podľa návodu. Inými slovami: ak by ste umývali plastové okno 15 min, tak drevené o tej istej veľkosti budete možno umývať 17 min vrátane spomínaného napustenia udržujúcim prípravkom. Najčastejšie používané dreviny: Smrek – 93% Meranti – 3% Borovica – 2% Dub – 1%
Na výrobu drevených okien je možné použiť rôzne druhy drevín, respektíve podľa aktuálnej ponuky eurohranolov na trhu. Najznámejšie sú: smrek, borovica- standard, borovica sibírska, červený smrek, dub, a z cudzokrajných: RTW, gerutu, meranti Na Slovensku je najznámejšia drevina smrek, ktorá je stáročiami odskúšaná a určite nesklame. Je tiež cenovo dostupná a vrelo ju odporúčame.